Útmutató az új Ügyfélkapu+ és DÁP használatához
Szeretnéd tudni, milyen adatok szerepelnek rólad a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR, korábbi nevén BAR-lista)?
Jó hír, hogy ezt ma már online, néhány perc alatt megteheted – ráadásul ingyenesen.
2025-ben a belépés módja ugyanakkor megújult: a régi felhasználónév-jelszó alapú Ügyfélkapu-belépést felváltotta az Ügyfélkapu+ kétfaktoros azonosítás, illetve a Digitális Állampolgár (DÁP) mobilalkalmazás
A Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR, korábban BAR-lista) nyilvántartott adataidat ma már egyszerűen, online és díjmentesen lekérdezheted.
A BISZ Zrt. legfeljebb 3 munkanapon belül elküldi a jelentést, ám elektronikus kézbesítés esetén gyakran már egy napon belül hozzáférhető lesz.
Ha hitelfelvételt tervezel. Ezzel megelőzheted a kellemetlen meglepetéseket, illetve pontatlan adatok esetén intézkedhetsz azok helyesbítéséről.
A KHR Adatbázis Jelentősége és Hozzáférése
A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) kulcsfontosságú szerepet játszik a hitelfelvételi folyamatokban és a hitelkártyák igénylése során Magyarországon. Ha valaki negatív státusszal szerepel ebben az adatbázisban – például egy korábban nem megfelelően fizetett hitel miatt –, az azt eredményezheti, hogy egy bizonyos időre hitelképtelenné válik. Az Ügyfélkapu rendszerén keresztül gyorsan és díjmentesen ellenőrizhetjük a ránk vonatkozó adatokat. Mutatjuk a folyamatot:
Mit Tartalmaz a KHR?
A KHR nyilvántartja a hitel- és kölcsönszerződéseket, valamint a fennálló tartozásokat. A magyar pénzintézetek ezt a rendszert használják a hitelbírálat során. Fontos megjegyezni, hogy a KHR nem csak a negatív hitelminősítéssel rendelkező adósokat tartja nyilván; a bankok számára az is látható, ha valaki megbízható adós és rendben fizeti a hiteleit.
Hogyan Ellenőrizhetjük a Saját KHR Státuszunkat?
Érdemes saját magunknak is ellenőrizni a KHR státuszunkat, különösen hitelfelvétel előtt. A lekérdezés során kapott dokumentumból megtudhatjuk a nyilvántartott szerződéseink főbb adatait, például a szerződés típusát, a hitelösszeget és törlesztéseket, a szerződéshez kapcsolódó dátumokat, esetleges késedelmeket és előtörlesztéseket. Emellett információt kapunk arról is, hogy ki, mikor és milyen jogcímen kért le adatokat rólunk a KHR-ből.
A Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR, korábban BAR-lista) nyilvántartott adataidat ma már egyszerűen, online és díjmentesen lekérdezheted. 2025-től azonban változott a belépési mód: a hagyományos Ügyfélkapu-felhasználóneves belépést az új, biztonságosabb Ügyfélkapu+ kétlépcsős azonosítás, valamint a Digitális Állampolgár (DÁP) mobilalkalmazás váltotta fel.
Mi változott pontosan?
A korábbi belépési rendszer helyett most már két lehetőséged van:
Ügyfélkapu+: A felhasználóneved és jelszavad mellett egy külön hitelesítő kódot is meg kell adnod, amelyet e-mailben vagy egy authentikátor alkalmazáson keresztül kapsz meg.
DÁP mobilapp: A telefonodon lévő DÁP alkalmazással beolvasol egy QR-kódot, ezzel hitelesítve a bejelentkezésedet.
Az alábbi útmutató segítségével könnyedén lekérheted a KHR-ben rólad tárolt információkat. Kövesd a lépéseket, és perceken belül hozzáférhetsz a Saját Hiteljelentésedhez!
Ha hitelfelvételt tervezel, érdemes időben felmérni a lehetőségeidet. A Money Network pénzügyi szakértői díjmentesen segítenek neked megtalálni a legkedvezőbb hitelajánlatokat és megválaszolják kérdéseidet a hitelkérelmi folyamat kapcsán. Fordulj hozzánk bizalommal tanácsért!
A jogszabályi előírások alapján a BISZ Zrt. legfeljebb 3 munkanapon belül köteles elküldeni a választ a kérelmedre, a választott módon.
Tapasztalatok szerint azonban gyakran ennél hamarabb, akár egy napon belül is megérkezhet az elektronikus válasz. Légy türelemmel, de általában nem kell sokat várnod.
Felmerülhet a kérdés, miért foglalkozzunk a saját KHR-ünkkel, ha épp nincs is konkrét hitelügyletünk.
Két fő okból is érdemes időnként ellenőrizni a KHR jelentésedet:
A lekérdezés után kapott hiteljelentésből pontos képet kaphatsz a nyilvántartott hitelszerződéseidről és tartozásaidról. Megtudhatod, milyen hiteleid vannak (vagy voltak) nyilvántartva, mekkora összegekkel, milyen dátumokkal, és azt is, hogy voltak-e esetleg késedelmes fizetések vagy előtörlesztések a múltban. Ez akkor is hasznos, ha több régebbi hiteled volt, és szeretnéd áttekinteni a történetüket.
Ha valaha felkerültél a negatív adóslistára (például egy nem fizetett tartozás miatt), azt mindenképp látni fogod a jelentésben – és ez a státusz meghatározott ideig akadályozhatja, hogy újabb hitelt kapj. Már csak ezért is fontos hitelfelvétel előtt lekérdezni a KHR státuszodat. Emellett a jelentésből azt is megtudhatod, ki és mikor kért le rólad adatot a KHR-ből, és milyen jogcímen tette ezt. Így ellenőrizheted, mely bankok vagy pénzügyi intézmények érdeklődtek irántad (például egy korábbi hitelkérelem során), és kiszűrheted az esetleges jogosulatlan lekérdezéseket is.
a saját KHR adataink lekérdezése a pénzügyi tudatosságunk fontos része. Ingyenes, egyszerűen elérhető, és értékes információkkal szolgálhat a hitelmúltunkról és hitelképességünkről. Akár évente érdemes rászánni pár percet, hogy megbizonyosodjunk arról, minden rendben van-e a rólunk nyilvántartott adatokkal.
A honnanleszlakasom.hu szakértői mindenkinek ajánlják, hogy éljen a lehetőséggel és kérdezze le legalább évente egyszer a saját KHR jelentését, különösen bármilyen nagyobb hiteldöntés (pl. lakáshitel felvétele) előtt. Így kellemetlen meglepetések nélkül vághatsz bele a hitelügyintézésbe, hiszen előre tudni fogod, hogy szerepel-e bármilyen negatív információ a rendszerben. Ha esetleg pontatlan adatot találsz a jelentésben, jogaid vannak ezeket kifogásolni és helyesbíttetni a BISZ Zrt.-nél – így a pénzügyi minősítésed mindig naprakész lehet.
Kérj visszahívást, szakértőink díjementesen segítenek! Kattints az alábbi gombra és add meg az adataid, hogy vissza tudjunk hívni, vagy válassz munkártsaink közül !